Blog

גינון במצע מנותק

גינון במצע מנותק הוא גינון שאינו מתרחש בקרקע, אלא במקומות ואביזרים המנותקים מהקרקע, כמו למשל כדים, מיכלים, גג, קירות, חביות ועוד. אופיר שטלצר, גנן מומחה ומלווה בנייה ירוקה אשר הוסמך מטעם מכון התקנים של ישראל ובעל ניסיון רב בהוצאה לפועל של מגוון מערכות גידול במצע מנותק, מבטיח ללקוחותיו את אותה תוצאה אסתטית מרשימה ומקצועית בה הם מעוניינים. הרצונות של אופיר לחדש, לנצל את המשאבים הטבעיים ולהוליד תוצאה אסתטית מעוררת פליאה הם אלו שהובילו אותו להתמחות בתחום הגינון במצע מנותק ולהפוך למומחה בתחום.

גינון במצע מנותק – חשוב לדעת

בשנים האחרונות חלה עליה בדרישת הלקוחות לגינון במיכלים מנותקים מהקרקע וזאת משום התוצאה האסתטית המרשימה, הניצול הנפלא של שטח מצומצם, היכולת ליישם שיטה זו גם באיזורים עירוניים, העלות הזולה וקלות התחזוקה שלה.
גינון במצע מנותק הוא גינון שכולל שטח מוגבל ביותר לבית הגידול לשורשים ולכן בחירת שיטת הגידול המתאימה חייבת להיעשות על ידי גנן, המומחה בתחום זה. דברים נוספים אותם חשוב לדעת אודות שיטה זו הם שמשתמשים בה בחומרים המתקדמים ביותר בעולם הגינון וששיטת גידול זו מאפשרת לגדל צמחים בכל מקום, אם בתוך מבנה ואם מחוצה לו. כיוון שהמשמעות של מצע מנותק היא שמדובר על מערכת גידול זה בה שורשי הצמחים מנותקים לחלוטין מהקרקע, יש תכונות מסויימות שמגבילות את הגנן, כמו למשל מליחות, רמת החומציות בקרקע, יחסי אוויר-מים ותכונות נוספות שמגבילות את ההתפתחות התקינה של הצמחים. כל אלו מובילות לכך שהדרך היחידה לזכות בתוצאה הנפלאה של גינון במצע מנותק היא על ידי השכרת שירותיו של אופיר שטלצר,שהפך את תחום הגינון במצע מנותק לתחום מומחיות.

הבחירה הנכונה – חומרים מתאימים

משקל – כיוון שהעיגון של בית השורשים נעשה על ידי מצע הגידול, תמיד יש לקחת בחשבון את משקלו. מצע קל מדי לא יעמוד במצבי מזג אוויר סוער ובמרבית הפעמים לא יחזיק את השיחים כנגד המשקל העצמי שלהם. מצע בעל משקל כבד יקשה יחייב שימוש במבנה חזק ויקשה על שינועו של המצע המנותק.
תכולה – כל מצע גידול שייבחר יכיל סיבים או גרגירים, קרי, מצע בו יהיו נקבוביות. באם החומר יכלול רמת גבוהה של נקבוביות, תתאפשר התפתחות של שורשים ובהתאם תוצאה של ריבוי צמחים. באם החומר יהיה בעל משקל נפחי קטן, המצע יהיה מוגבל. טיפ: תמיד עדיף מצע שמכיל דרגת נקבוביות גבוהה.
לחות ואיוורור – חובה להקפיד על סביבה לחה ומאווררת, שכן היא בעלת השפעה גדולה על ההתפתחות התקינה של הצמחים .
הולכה הידרואלית גבוהה – חשוב לבחור בחומר שיאפשר סילוק מים לאחר השקייה וזאת משום שפעולה זו תקטין משקל עודף ותאפשר לאוויר לשוב ולחדור לאיזור בית השורשים של הצמח.
PH – חשיבות האיזון במצע גדולה. יש לקחת בחשבון שבית השורשים חשוף לשינויים ולכן באם מעוניינים לשמור על תנאים יציבים חשוב לשמור על רמת ה- PH. שלילת למוליכות גבוהה – לחומרים הממוסים יש השפעה על הזמינות של המים לצמח. באם במצע הגידול קיימת מוליכות גבוהה, הקליטה וההתפתחות של הצמחים באותו מצע עלולה להתעכב.

סוגים שונים של מצעים מנותקים

  • מצעים אורגניים – מצע אורגני עשוי מחומר יציב שעבר תהליך פירוק. מצעים אורגנים בדרך כלל קלי משקל ושטח הפנים שלהם פעיל מאוד. החומרים בהם נפוץ להשתמש ליצירת מצעים אלו הם הקוקוס, חומר שנחשב יציב וזאת משום הכמות הגדולה של ההליגנין בו והעובדה שהוא עשיר בסיבים והכבול. הכבול הינו ברובו אורגני, עשיר בכל מיני חומצות אורגניות, עשיר בכהלים ובעל שטח פנימי גדול ופעיל.
  • מצעים מינרליים אינרטיים – מצעים בעלי בסיס העשוי מחומר מינרלי שיחסי הגומלין שלהם עם חומרי דישון והשקייה הם מינימאליים. המינרלים בהם נהוג להשתמש במצעים מסוג זה הם פרלייט, מינרל טבעי בעל כושר התנגדות נמוך, תכונה שמאפשרת דיוק בהזנת הצמח. מצע נוסף בו נהוג להשתמש הוא צמר סלעים. עיקר השימוש בחומר זה הוא בחממות.
  • מצע מינרלי שאינו אינרטי – המצע המוכר ביותר הוא זה שעשוי מטוף. כאן מדובר על מצע יציב עם שטח פנים פעיל וכזה המקיים יחסי גומלין עם תמיסת ההזנה. הטוף עוזר בשמירת התנאים היציבים בבית השורשים והחסרון היחיד והמרכזי הוא המשקל הגבוה שלו.

לסיכום, אופיר שטלצר, גנן מומחה ובעל מוניטין מוצלח בתחום גינון במצע מנותק, מציע גם לכם ליהנות מגינון בריא ואסתטי, גינון במצע מנותק. אופיר שטלצר יתאים את סוג המצע לאופי השימוש בו ולאיזור בו מעוניינים למקם אותו, יוודא שמתקיימים בו יחסי מים-אוויר מתאימים ושהוא יכלול תערובות חומרים שתוביל לאיזון המצע.

גינון במצע מנותק – גינון חכם ועכשווי

אופיר שטלצר

פיתוח נוף | תכנון ויישום ביופיליה

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן